پنل خورشیدی نازک‌تر از یک تار مو ساخته شد!

نویسنده expert2 1395/05/06 0 نظر اخبار فناوری,

 

 

پنل ‌های خورشیدی نازک و منعطف جدید به ضخامت تار مو ساخته شده اند که موفقیتی جدید در تکنولوژی پوشیدنی محسوب می‌شوند.

پنل ‌های خورشیدی جدیدی ساخته شده‌اند که بسیار انعطاف‌پذیر و نازک هستند و می‌توان آنها را در اطراف قاب عینک پیچید، این پنل ‌های خورشیدی، موفقیتی دیگر در حوزه ی الکترونیک پوشیدنی هستند. این پانل‌ها توسط تیمی از پژوهشگران در کره جنوبی ساخته شده‌اند و تنها یک میکرومتر قطر دارند و بسیار نازک‌تر از موی انسان و یا یک تار پارچه کت هستند که هر دو به طول معمول ۱۰۰ میکرومتر ضخامت دارند.

این پانل‌های خورشیدی صدها برابر نازک‌تر از پانل‌های خورشیدی استاندارد هستند و سه تا چهار بار نازک‌تر از بسیاری از باریک‌ترین سلول‌های خورشیدی در دسترس حال حاضر هستند.

پروفسور Jongho Lee مهندس موسسه گوانگجو علم و صنعت می‌گوید که پانل‌های آن ها در هنگام خم کردن شکنندگی کمتری دارند ولی به طور مشابه یا حتی کمی بهتر از پانل‌های ۳٫۵ میکرومتری کار می‌کنند.

پژوهشگران می‌گویند که ماده جدید به اندازه کافی منعطف برای بسته‌بندی اطراف یک مداد بوده و در آزمایش‌ها هنگامی که اطراف چیزی ۱٫۴ میلی‌متری پیچیده شدند نیز دارای انعطاف کافی بوده است.

تصور می‌شود که پانل‌ها می‌توانند برای فراهم کردن قدرت برای عینک‌های هوشمند یا در لباس گنجانیده شده برای تکنولوژی پوشیدنی که با سایز و وزن باتری محدود است مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان یافته‌های خود را در مجله Applied Physics Letters منتشر ساختند. سلول‌های خورشیدی فوق‌العاده نازک از یک نیمه هادی گالیم آرسنید (gallium arsenide) تهیه شده‌اند. سپس با یک ماده قابل انعطاف مهر و موم شدند. این‌ کار برای اجتناب از نیاز به چسب برای ضخیم‌سازی سلول‌ها استفاده شده است. بعد سلول‌ها در الکترود سرد شده‌اند.

برخی دیگر از محققان، پانل‌های خورشیدی در حدود یک میکرومتر ساخته‌اند ولی از روش‌های دیگری به نام اچینگ ( etching) استفاده نموده‌اند.

تیم پروفسور لی معتقد است که روش چاپ انتقال آن ها می‌تواند با مقدار کمی مواد سلول‌های فتوولتائیک بسیار منعطفی بسازند.

 

درج نظر