ترسیم افکار افراد، از طریق اسکن مغز

نویسنده expert 1395/08/08 0 نظر اخبار فناوری,

به نظر می رسد ایده به تصویر کشیدن خاطرات افراد به وسیله یک دستگاه فقط مربوط به فیلم های علمی تخیلی باشد. اما پژوهشگران در یک تحقیق جدید توانسته اند افکار شرکت کنندگان در این پژوهش را به سادگی توسط اسکن کردن مغز آنها به طور نسبتاً دقیقی طراحی کنند.

 این اقدام به دانشمندان کمک می کند تا به چگونگی عملکرد حافظه در مغز انسان پی ببرند و این می تواند اولین قدم به سمت توانایی خواندن ذهن در آینده باشد.
 پژوهشگران دانشگاه Oregon به یک گروه از شرکت کنندگان در این تحقیق که درون دستگاه MRI قرار داشتند یک سری تصویر از چهره های انسان نشان دادند. همزمان با دیدن هر چهره توسط شرکت کنندگان، پزوهشگران فعالیت مغزی آنها را ثبت کرده و فعالیت عصبی مغز را به صورت یک کد عددی ترسیم می کردند که با ویژگی های شخصیتی هر چهره مطابقت داشت. این بخش از آزمایش برای توضیح عملکرد یادگیری ماشینی انجام شد، به طوری که چگونگی ثبت اعداد تعیین شده برای هر چهره جدید توسط مغز را بررسی می کرد.

 سپس به هر شرکت کننده که هنوز در داخل دستگاه MRI قرار داشت، تصویری از یک چهره جدید نشان داده شد. پژوهشگران با استفاده از چیزی که آنها قبلاً مشاهده کرده بودند کامپیوتری را برنامه ریزی کردند که آن چهره را بر اساس فعالیت عصبی هر شرکت کننده بازسازی کند. نتیجه چه بود؟ طرح این کامپیوتر شباهت خوبی با تصویر جدید دیده شده توسط شرکت کننده داشت. پژوهشگران با نشان دادن تصویر اصلی و طرح کامپیوتری به یک گروه جدید از شرکت کنندگان و درخواست از آنها برای مقایسه تصاویر و همچنین با پرسیدن این سوال که ” آیا این چهره مرد است یا زن؟یا ” آیا پوست صورت روشن است یا تیره؟میزان دقت این کامپیوتر را تعیین کردند. پاسخ شرکت کنندگان برای هر دو تصویر کم و بیش مشابه بود. طرح جدید کامپیوتر چهره ای را نمایان می کرد که در مغز شرکت کننده قبلی پردازش شده بود.

 سپس به شرکت کنندگان به طور هم زمان دو تصویر چهره نشان داده شد و در خواست شد تا یکی از آنها را برای تصویر سازی در ذهن خود انتخاب کنند. تصاویر حذف شدند و سپس برنامه کامپیوتر فعالیت مغزی آنها را اسکن کرد تا بتواند تصویر درون حافظه آنها را بازسازی کند. طرح های حاصله دقت کمتری نسبت به آزمایش اول داشتند، اما پژوهشگران تعداد پیکسل تصویر بازسازی شده را نسبت به تصویر اصلی مورد سنجش قرار دادند و پی بردند که ۵۴ درصد با آن تناسب دارد.
به گفته برایس کول، این دستگاه بهتر از شانس عمل می کند اما فقط کمی بهتر از آن است. تحقیق ما سندی است بر این که این الگوهای فعالیت مغزی می توانند به تصویرسازی از چهره های خاص منجر شوند، اما دقت روش ما هنوز به اندازه ای نیست که بتوانیم به هر تصویرسازی ویژه اطمینان داشته باشیم.”
 پژوهشگران کول و هونگامی لی اشاره می کنند که این تحقیق اطلاعات قانع کننده ای را درباره چگونگی پردازش حافظه توسط مغز آشکار کرد.

 کول می گوید، ما می دانیم وقتی که افراد چیزی را به خاطر می آورند این ناحیه از مغز درخشان می شود، اما درباره علت این درخشان شدن بحث های زیادی وجود داشته است. یافته مهم ما این بود که الگوهای فعالیت در داخل این ناحیه از مغز حاوی اطلاعاتی درباره چیزی است که مردم به خاطر می آورند.
 فهم عمیق تر نسبت به رابطه مغز با حافظه می تواند به تحقیقات در مورد آلزایمر یا اختلالات حافظه در آینده کمک کند.
اما نظر شما درباره جنبه ذهن خوانی این دستگاه چیست؟ ایده ای که این دستگاه می تواند تصاویری را از خاطرات افراد به تصویر بکشد. کول و لی تردید دارند تا آزمایش خود را یک ذهن خوانی واقعی بنامند.
کول می گوید، ” از نظر ما قطعاً دیدن چیزهایی که در گذشته فقط جنبه علمی تخیلی داشته اند و اکنون به علم تبدیل شده اند هیجان انگیز است، اما خیال پردازی درباره نوع استفاده از این روش ها برای اهداف دیگر را به دیگران واگذار می کنیم.”

 

منبع: MSN

درج نظر